Preliminary Programme

Tuesday, 9th of September

09:30-10:15 Opening + Coffee

10:15-12:30 Full Paper Presentations
  • 10:15-11:00 Martin Otto and Robert Piro.
    A Lindström Characterisation of the Guarded Fragment and of Modal Logic With a Global Modality [slides]
  • 11:00-11:45 Tero Tulenheimo.
    Modal Logic of Time Division [slides]
  • 11:45-12:30 Antti Kuusisto.
    A Modal Perspective on Monadic Second-Order Alternation Hierarchies [slides]

12:30-14:00 Lunch

14:00-15:30 Full Paper Presentations
  • 14:00-14:45 Rajeev Gore, Linda Postniece and Alwen Tiu.
    Cut-elimination and proof-search for bi-intuitionistic logic using nested sequents [slides]
  • 14:45-15:30 Rajeev Gore and Revantha Ramanayake.
    Valentini's Cut-elimination for Provability Logic Resolved
  • [slides]

15:30-16:00 Coffee Break

16:00-17:00 Abstract Presentations
  • 16:00-16:30 Stas Kikot.
    An extension of Kracht's theorem to monadic inductive formulas [slides]
  • 16:30-17:00 Jacob Vosmaer.
    Compact Hausdorff modal algebras are image-finite Kripke frames [slides]

17:00-18-00 Invited Talk

Mai Gehrke, Radboud Universiteit Nijmegen.
Using duality theory to export methods from modal logic [slides]

19:00 Reception at the Musee Lorraine

Wednesday, 10th of September

09:30-11:00 Full paper Presentations
  • 09:30-10:15 Ilya Shapirovsky.
    PSPACE-decidability of Japaridze's Poly-modal Logic [slides]
  • 10:15-11:00 Yoshinori Tanabe, Koichi Takahashi and Masami Hagiya.
    A decision procedure for alternation-free modal mu-calculi [slides]

11:00-11:30 Coffee Break

11:30-12:30 Invited Talk

Guido Governatori, NICTA, Australia.
Labelled modal tableaux [slides]

12:30-14:00 Lunch

14:00-15:30 Full Paper Presentations
  • 14:00-14:45 Jens Ulrik Hansen, Thomas Bolander and Torben Braüner.
    Many-Valued Hybrid Logic [slides]
  • 14:45-15:30 Viorica Sofronie-Stokkermans.
    Locality and subsumption testing in EL and some of its extensions [slides]

15:30-16:00 Coffee Break

16:00-17:00 Abstract Presentations
  • 16:00-16:30 Anna Chernilovskaya and Mai Gehrke.
    Generalised Kripke semantics for the Lambek-Grishin calculus [slides]
  • 16:30-17:00 Sérgio Marcelino.
    An algebraic generalization of Kripke structures [slides]

17:00-18-00 Invited Talk

Michael Zakharyaschev, Birkbeck College.
Topology, connectedness, and modal logic [slides]

Thursday, 11th of September

09:30-11:00 Full paper Presentations
  • 09:30-10:15 Timofei Shatrov.
    On the intermediate logic of open subsets of metric spaces
  • [slides]
  • 10:15-11:00 Yavor Nenov and Dimiter Vakarelov.
    Modal Logics for Mereotopological Relations [slides]

11:00-11:30 Coffee Break

11:30-12:30 Invited Talk

Agi Kurucz, King's College London.
Axiomatising many-dimensional modal logics [slides]

12:30-14:00 Lunch

14:00-15:30 Full Paper Presentations
  • 14:00-14:45 Sara L. Uckelman.
    Three 13th-century views of quantified modal logic
  • [slides]
  • 14:45-15:30 Savas Konur.
    An Interval Logic for Natural Language Semantics [not presented]

15:30-16:00 Coffee Break

16:00-17:00 Abstract Presentations
  • 16:00-16:30 John McCabe-Dansted.
    A Tableau for RoBCTL* [slides]
  • 16:30-17:00 Hans Lycke.
    Inconsistency-Adaptive Modal Logics: Part I [slides]

17:00-18-00 Invited Talk

Lawrence Moss, Indiana University.
Relational syllogistic logics, and other connections between modal logic and natural logic [slides]

20:00 Gala Dinner at the Mairie de Nancy

Friday, 12th of September

09:30-11:00 Full paper Presentations
  • 09:30-10:15 Andreas Herzig and Fran├žois Schwarzentruber.
    Properties of logics of individual and group agency [slides]
  • 10:15-11:00 Tim French and Hans van Ditmarsch.
    Undecidability for arbitrary public announcement logic [slides]

11:00-11:30 Coffee Break

11:30-12:30 Abstract Presentations
  • 11:30-12:00 Francesco Belardinelli.
    Counterpart Semantics at work: an Incompleteness Result in Quantified Modal Logic [slides]
  • 12:00-12:30 Larisa Maksimova.
    Restricted interpolation in modal and superintuitionistic logics [slides]

12:30-14:00 Lunch

14:00-15:30 Full Paper Presentations
  • 14:00-14:45 Marta Bilkova, Alessandra Palmigiano and Yde Venema.
    Proof systems for the coalgebraic cover modality [slides | slides]
  • 14:45-15:30 Clemens Kupke, Alexander Kurz and Yde Venema.
    A complete coalgebraic logic [slides]

15:30-16:15 Coffee Break + Closing

What's New

Important Dates